1. YouTube testira AI za ustvarjenje samodejnih povzetkov za opis videoposnetke
Google eksperimentira z uporabo umetne inteligence, samodejno ustvarjanje povzetkov videoposnetkov YouTube. Pojavili se bodo na YouTubovih straneh za ogled in iskanje, namenjeni pa bodo kratkemu pregledu vsebine videoposnetka, ne da bi nadomestili njegov obstoječi opis, ki ga je napisal uporabnik (človek). Torej cilje je, da bomo lažje prebrali hiter povzetek o videoposnetku in se odločili, ali je pravi za nas, da videoposnetek odpremo in pogledamo v celoti. Povzetki, ustvarjeni s pomočjo AI, bodo prikazani le v angleškem jeziku in jih bo lahko ogledalo le omejeno število uporabnikov.
Če se bodo na koncu odločili za širšo uvedbo, bo zanimivo videti, ali povzetki AI vplivajo na to, kako ustvarjalci YouTuba strukturirajo svoje videoposnetke. Vsaka sprememba pravilnika in nova funkcija, ki jo uvede video platforma, ima lahko obsežne učinke na njen vsebinski ekosistem, saj ustvarjalci poskušajo ugoditi njenemu vsevidnemu, a nejasnemu algoritmu priporočil. Kdo ve, kaj se bo zgodilo, ko bodo morali ustvarjalci ustvarjati videoposnetke, ki jih bodo razumeli tako ljudje kot Googlova umetna inteligenca?
Tudi druga podjetja so poskušala uporabiti AI za samodejno ustvarjanje povzetkov spletne vsebine. Artifact je na primer nedavno uvedel funkcijo povzetka za članke z novicami.
2. Microsoft Teams dodaja prostorski zvok za bolj poglobljene konferenčne klice
Po nekaj mesecih testiranja dodajanja prostorskega zvoka za bolj poglobljen konferenčni klic je Microsoft uvedel prostorski zvok za aplikacijo Teams v sistemih Windows in macOS. Podobno kot je Apple naredil s FaceTime, Microsoftova implementacija prostorskega zvoka omogoča, da glasovi vseh v klicu zvenijo, kot da so bolj razpršeni, pri čemer ima vsaka oseba ločen položaj glede na to, kje na zaslonu je. Teams Spatial Audio uskladi zaznano zvočno lokacijo vsakega udeleženca z njegovo video predstavitvijo, da uporabnikom olajša sledenje, kdo govori, da bolje razumejo, ko več govorcev govori hkrati, in zmanjša utrujenost med sestankom.
Upoštevajte pa, da boste za prostorski zvok potrebovali napravo, ki podpira stereo. Bluetooth naprave trenutno niso podprte zaradi omejitve protokola. Podprta bo naslednja generacija LE Audio z napravami Bluetooth, ki podpirajo stereo. Če se tvoje brezžične slušalke povežejo prek ključka USB, boš morda lahko izkoristili tudi prostorski zvok.
LE Audio je še vedno v povojih in mora biti podprt tako z izvorno napravo kot zvočnim dodatkom. Nekatere slušalke Samsung, Sony, OnePlus, EarFun in drugih proizvajalcev so že posodobljene, da so združljive. Maja je Windows 11 dobil podporo za Bluetooth LE. Tako upajmo, da bo v prihodnjih mesecih prostorski zvok Teams začel delovati brezžično z nekaterimi od zgornjih slušalk.
Samo ne računaj, da bo kateri od Microsoftovih lastnih pripomočkov Bluetooth kmalu dobil LE Audio. Se spomniš slušalk Surface Earbuds? Nikoli nismo zasledili nadaljevanja teh, verjetno je bila prodaja na strani razočaranja.
Apple že nekaj časa ponuja prostorski zvok na svojih platformah – vendar upajmo, da bo LE Audio dobil resen zagon, ko se bomo odpravili v jesen in napolno zaštartali svoje poslovanje.
3. LG-jev 27-palčni OLED uvaja novo dobo monitorjev
Jap ljubitelji igranja igric na računalnikih, tako daleč smo prišli, ja. Čez leto ali tri nas ne bo presenetilo, če bo OLED izpodrinil plošče IPS, VA in TN z visoko hitrostjo osveževanja kot zaslon po izbiri računalniških igralcev.
Že leta je nakup igralnega monitorja pomenil velike kompromise, se strinjaš? Zagotovo imamo v re:lavnici kakšnega dobrega gejmerja, ki nam lahko to potrdi.
S težavami, ki se srečujemo pri nakupih monitorjev, predvsem za igranje igric, da na enem samem zaslonu ne moremo dobiti neverjetnih barv, globoke črnine, konkurenčnih stopenj osveževanja, visoke ločljivosti in odličnih kotov gledanja. Osnovno pravilo je bilo IPS za svetle prostore, VA za temne in TN samo, če si absolutno nujno potreboval_a najvišje stopnje osveževanja - ali zaslon z nizko ceno.
Toda zasloni OLED LG 27GR95QE-B za 999 € teoretično zmore vse in ga ocenjujejo danes, skoraj za najboljšega na svet.
Natančneje, LG 27GR95QE-B je 26,5-palčni zaslon OLED z ločljivostjo 2560 x 1440 s frekvenco osveževanja 240 Hz preko DisplayPort 1.4 ali enega od njegovih dvojnih vrat HDMI 2.1. Podpira Nvidia G-Sync, AMD FreeSync Premium in generično 48–120Hz VRR do zmanjšane ločljivosti 4K za vaš PS5, Xbox ali pretočni pripomoček. (Zagnal sem The Touryst, eno redkih domačih iger 4K 120Hz za PS5, in gladko je delovala zmanjšana na 1440p.)
Kaj pa je tebi najbolj pomembno pri zaslonu? Zapiši nam to pod komentar TOP 5 novičk.
4. Prihaja Sonos Move 2 s stereo zvokom in 24-urno življenjsko dobo baterije
Poznaš zvočnik Sonos? Imamo dobro novico zate, konec septembra prihaja nov prenosni zvočnik Sonos Move 2 s stereo zvokom in 24-urno življenjsko dobo baterije. Prenosni zvočnik bo prevzel preoblikovane kontrole, in USB-C podpirajo vhodni zvok in bo lahko napolnil tudi tvoj telefon.
Naprava bo imela podobno zasnovo kot model prve generacije, vendar znatno izboljšano zvočno zmogljivost, življenjsko dobo baterije, povezljivost, bazno postajo za polnjenje in drugo.
Največja nadgradnja za poslušalce je, da bo Move 2 preklopil iz mono izhoda v pravo stereo predvajanje zahvaljujoč vključitvi visokotonskih zvočnikov z dvojnim kotom; prvotni Move je imel samo enega
Življenjska doba baterije se bo znatno povečala v primerjavi z originalnim Sonos Move. Novi zvočnik bo zagotavljal neprekinjeno predvajanje do 24 ur – kar bo močno zasenčilo oglaševanih 10 ur prve generacije Move. Baterijo bo spet mogoče zamenjati, Move 2 pa je bil zasnovan tako, da v mirovanju porabi manj energije, kar naj bi izboljšalo vzdržljivost v stanju pripravljenosti.
Sonos je bil pozoren tudi na nekatere manjše podrobnosti: na primer, bazna postaja za brezžično polnjenje ima zdaj snemljiv napajalnik v primerjavi z izvirnikom s trdo žico. Zvočnik ima Wi-Fi 6 in Bluetooth 5.0, na zadnji strani izdelka pa je novo stikalo za onemogočanje mikrofonov glasovnega pomočnika. (Amazon Alexa in Sonos Voice Control sta podprta, vendar je Google Assistant še vedno MIA, potem ko je bil izpuščen iz zvočnikov Era.)
Kateri je pa tvoj najljubši prenosni zvočnik? Veseli bomo tvojega komantarja spodaj.
5. Pametna očala Ray-Ban Stories
Si že slišal_a za Ray-Ban pametna očala, ki sta jih izdelala Facebook in Ray-Ban?
Jap, prav si prebral_a, Ray-Ban pametna očala obstajajo. Okvirji imajo dve sprednji kameri za zajemanje videa in fotografij. Sinhronizirajo se s spremljevalno aplikacijo za snemanje fotoaparata, imenovano Facebook View, kjer lahko posnetke urejaš in deliš z drugimi aplikacijami v telefonu (ne samo s Facebookom). Na očalih je fizični gumb za snemanje ali pa rečeš »Hej Facebook, take a video«.
S svojo osnovno zmožnostjo fotografiranja in snemanja videoposnetkov so Ray-Ban Stories v bistvu elegantnejša različica Snapchatovih očal, ki so se prvič predstavila leta 2016 in povzročila veliko navdušenja, ki je hitro izzvenelo. Ti Ray-Ban nimajo zaslonov v lečah, imajo pa zvočnik na obeh straneh okvirja in predvajajo zvok iz tvojega telefona prek povezave Bluetooth, kar ti omogoča, da sprejmeš klic ali posluša podcast, ne da bi izvlekel_a telefon. S sledilno ploščico, vgrajeno ob strani okvirja, lahko spreminjaš glasnost ali predvajaš in začasno ustaviš predvajano vsebino. Dvojni fotoaparati s 5 milijoni slikovnih pik lahko posnamejo nekaj več kot tri ducate 30-sekundnih videoposnetkov ali približno 500 fotografij, preden se pomnilnik v napravi napolni.
Ray-Ban Stories so prvi izdelek v večletnem partnerstvu med Facebookom in evropskim konglomeratom očal EssilorLuxottica, matičnim podjetjem Ray-Ban. Čeprav so omejeni v svojih zmožnostih, so Ray-Ban Stories najbolj normalen in dostopen par pametnih očal, ki so doslej na trgu. Cena očal je 299 €.